RFID Nedir, Nerelerde Kullanılır?

 

Bilindiği üzere rfid; radyo frekansıyla tanımlama(Radio Frequency Identification) teknolojisi, yani radyo frekansı kullanarak maddeleri tekil/çoğul olarak tanımlamayı sağlar. RFID, yapı olarak rfid etiket ve rfid okuyucudan meydana gelir. RFID etiketler elektronik ürün kodu(EPC) ile nesnenin bilgilerine ulaşmak, depolamak ve iletmek için programlanmaktadırlar. Ürünlerin üzerlerine yerleştirilen rfid tagler bir rfid okuyucu tarafından okunma ile tedarik süreç yönetimiyle alakalı bilgiler otomatik olarak kaydedilebir veya istinilen şekilde değişiklik yapılabilir.


RFID etiketi, radyo dalga frekansı ile gerçekleştirilen sorgulamaları almaya ve cevap vermeye imkan sağlayan slikon çip, anten ve etiket kaplamasından meydana gelmektedir. Çip, üzerinde bulunduğu nesne ile alakalı bilgileri saklar. RFID anten, radyo dalga frekansını kullanarak ilgili nesnenin bilgilerini RFID okuyucuya gönderir. Çip ve antenin nesne üzerine sağlıklı bir şekilde yerleştirilebilmesi için rfıd tag bir etiket kaplamasıyla muhafaza edilecek şekilde üretilmiştir.

 

Rfid iş çözümleri; üretim takip sistemi, demirbaş takip sistemi, personel lokasyon/takip sistemi, araç tanımlama sistemi, Akıllı kantar sistemi, rfid kütüphane sistemi, perakende yönetim sistemi ve benzeri bir çok otomasyonu hayata geçirebilecek çözümler ve imkanlar sağlamaktadır.

 

RFID Etiketleri

 

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) etiketleri 3 çeşit olabilir: pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin). En ucuz etiket çeşidi olan pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur, okuyucunun gücüyle çalışırlar. Buna karşılık, yarı pasif etiketlere ise, gelen sinyalden güç almaya gerek bırakmayacak küçük bir pil eklenmiştir. Daha geniş okunma alanına sahip bu etiketler daha güvenilir oldukları gibi, okuyucuya daha çabuk cevap verebilirler. Aktif etiketler ise, diğer çeşitlerden farklı olarak devrelerini çalıştırmalarını ve cevap sinyali üretmelerini sağlayan kendi güç kaynaklarına sahiptirler. Bu özellikleriyle yüksek performans sergilerler ancak maliyetleri de daha yüksektir.

 

RFID Frekans Aralıkları

 

RFID, düşük frekans (LF) 125–134 kHz, yüksek frekans (HF) 13.56 MHz, ultra yüksek frekans (UHF) 860–960 MHz, 2.45 GHz ve süper yüksek frekans (SHF) 5.8 GHz frekanslarında kullanılabilmektedir.

 

RFID Düzenlemeleri

 

Her ülke kendi radyo spektrumunun kullanımı düzenlemektedir. Avrupa'daki spektrum kullanımını düzenleyen Avrupa Posta ve Telekomünikasyon Birliği (European Conference of Postal and Telecommunications Administrations - CEPT), UHF RFID için Eylül 2004'te oybirliği ile yeni bir Avrupa Standardına karar vermiştir. Bu standart (ETSI EN 302 208) ETSI'den sağlanabilir.

 

Bu standart RFID'nin 865 - 868 MHz frekans bandında, "Söylemeden Dinle" (LBT) protokolü ile 2 Watt'a varan güç seviyeleri ile kullanılmasını öngörmektedir. Bu standart pek çok Avrupa ülkesinde kabul edilmiş ve yerel düzenlemelere yerleştirilmiştir.

 

Türkiye'de ise, 06.03.2004 tarihli ve 25394 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "Kısa Mesafe Erişimli Telsiz Cihazlarının (KET) Kurma ve Kullanma Esasları Hakkındaki Yönetmelik" uyarınca, RFID sistemleri 865.6 - 867.6 MHz frekans bandında maksimum 500 mW (0.5W) güç seviyesi ile uygulanabilmesi onaylanmıştır. Daha sonra 16 Mart 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yeni KET yönetmeliği ile 865.6-867.6 MHz. bandı arasında kullanım gücü 2 Watt olarak yenilenmiş ve Avrupa standartlarına çekilmiştir.

 

Class 1 Gen 2

 

EPCglobal, EPC ile ürün tanımlamasında kullanılan RFID teknolojisinin kullanılmasını küresel boyutta düzenlemek amacıyla, RFID etiketlerinde ve okuyucularında kullanılmak üzere Class 1 Gen 2 (Sınıf 1 Nesil 2) standardını geliştirmiş ve söz konusu standardın dünya genelinde uygulanabilmesi için çeşitli frekans aralıkları belirlemiştir. Aralık 2004’te EPCglobal tarafından onaylanan Class 1 Gen 2, Ocak 2005’te Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu’na (ISO) sunulmuştur.

 

NFC Nedir? 

 

NFC, Near Field Communication yani Yakın Alan İletişimi’nin kısaltmasıdır. Telefonunuzun yakınında bulunan bir başka cihazla temas etmeden iletişim kurmasını sağlar. Bunun için telefonun maksimum 4 santimetre kadar ilgili cihaza yakınlaştırılması gerekir. Kurulan kablosuz bağlantı ile yapılması gereken işlem temassız olarak gerçekleşir. 

 

Cihazlar arasında iki yönlü bir bağlantı oluşturan NFC, her iki cihazın da birbirine basit komut bilgileri gönderip almasını sağlar. NFC bağlantısı Wi-Fi, 3G, 4.5G veya LTE gibi herhangi bir bağlantıyla birlikte çalışmaz ve bu özelliğin kullanımı herhangi bir şekilde ücrete tabi tutulamaz.

 

Kredi veya banka kartlarınızın bağlı olduğu mobil bankacılık uygulamasında NFC ile işlem ayarlarını görebilirsiniz. Hatta ödeme yapacağınız noktadaki pos cihazında NFC desteği varsa, kartınızı çıkartmadan temassız ödeme yapabilir. Kartlarınızı yanınızda taşımaktan kurtulabilirsiniz.

 

Akıllı telefonumda NFC var mı?

 

NFC özelliği birçok Android akıllı telefonda bulunan bir özellik olsa da bazı akıllı telefon üreticileri düşük model cihazlarına bu özelliği eklemiyorlar. Neyse ki özelliğin var olup olmadığını kontrol etmek çok da zor değil. Telefonunuzu açın ve Ayarlar > Kablosuz Ağlar ya da Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar yolunu izleyin. Eğer NFC seçeneğini görüyorsanız, telefonunuzda bu özelliği kullanabilirsiniz.

 

NFC, Android telefonlarda nasıl çalışıyor?

 

Az önce de bahsettiğimiz gibi NFC, Android akıllı telefonunuz ile yakınındaki bir cihaz arasında bağlantı kurulmasını sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? NFC, bu bağlantıyı radyo bağlantıları aracılığıyla kuruyor ve bu şekilde veri iletip veri alıyor. Dolayısıyla iki cihazın da birbirine bağlantı kurabilmesi için NFC protokollerine bağlı kalmaları gerekmektedir.

 

NFC özelliği Bluetooth özelliğinden tamamen farklıdır. Dolayısıyla NFC özelliğinin çalışması için herhangi bir güç kaynağına ihtiyacı yoktur. Bunun için kredi kartlarını örnek gösterebiliriz. Eğer kredi kartınızın temassız ödeme özelliği açıksa ve NFC protokollerine sahip bir pos cihazına okutulursa, kredi kartınızda bulunan NFC özelliği aktif edilmiş olur. Dolayısıyla iki çalışan cihazda NFC kullanılabileceği gibi, pasif cihazlarda da NFC kullanılabilir.

 

Android akıllı telefonlar gibi aktif cihazlarda ise NFC, veri gönderip alınabilmesini sağlar. Bunun için NFC’nin 3 modu bulunur. Okuyucu ya da yazıcı modu, NFC afişlerindeki etiketlerin okunmasını sağlar. Kart emülasyonu, kartınızın telefona tanınıp daha sonra telefonunuzla direkt ödeme yapabilmenizi sağlar. Eşler arası modunda ise cihazlar arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

 

NFC sorunları

 

Tüm Android cihazlarda NFC bulunmuyor. Dolayısıyla bazı akıllı telefon sahipleri NFC’den mahrum kalmış durumda. Ancak yine de NFC günden güne daha yaygın hale geliyor.
NFC çipleri her akıllı telefonda aynı yerde bulunmayabiliyor. Bu da NFC özelliğini kullanan ve farklı bir akıllı telefon satın alan birinin telefon üzerinde biraz araştırma yapmasını gerektiriyor.

 

Cihazlar arasındaki çapraz uyumluluk, özellikle bazı spesifik dosya tiplerinde evrensel olmayabiliyor.

 

NFC hangi işlemlerde kullanabiliriz ?

 

Telefon numarası almak ve göndermek,
Fotoğraf almak ve göndermek,
Belge almak ve göndermek,
Konum almak ve göndermek,
Başkasının telefonunda uygulama açabilmek,
Ödeme yapmak,
NFC etiketleriyle bağlanmak,
Bluetooth cihazlara bağlanmak

 

Kaynak: wikipedia, webtekno

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR